O Chorwacji


Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo leżące na pograniczu Europy Środkowej i Europy Południowej, nad Morzem Adriatyckim i graniczące od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty
Powierzchnia: 
Część lądowa zajmuje 56 594 km2, a powierzchnia wód terytorialnych 31 479 km2.
Ludność: 
4 290 612 mieszkańców. 
Struktura narodowościowa:
Większość mieszkańców to Chorwaci, a najliczniejsze mniejszości narodowe to: Serbowie, Bośniacy, Słoweńcy, Węgrzy, Czesi, Włosi i Albańczycy.
System państwowy: 
Chorwacja jest wielopartyjną republiką parlamentarną.
Stolica: 
Zagrzeb ( 792 875 mieszkańców) jest głównym ośrodkiem gospodarczym, komunikacyjnym, kulturalnym i akademickim Chorwacji.
Długość wybrzeża: 
6 278 km, z tego 4 398 km to wybrzeża wysp i wysepek.
Liczba wysp i wysepek oraz grzbietów morskich: 
1 244. Największe wyspy to Krk i Cres. 
50 wysp jest zamieszkanych.
Najwyższy szczyt: 
Dinara 1 831 m n.p.m.
Klimat: 
W Chorwacji są trzy strefy klimatyczne: na nizinach w części kontynentalnej przeważa łagodny klimat kontynentalny, na wysokościach ponad 1200 m panuje klimat górski, wzdłuż wybrzeża Adriatyku łagodny klimat śródziemnomorski z dużą ilością słonecznych dni; lata są suche i gorące, zimy łagodne i wilgotne. Średnia temperatura powietrza na nizinach w kontynentalnej części kraju: styczeń - od -2 do 0˚C i nieco niższa w górach, w lipcu średnie temperatury powietrza wynoszą od 20˚C do 22˚C na nizinach części kontynentalnej około 13˚C w najwyższych partiach gór. Średnia temperatura powietrza na wybrzeżu: styczeń - od 5 do 9˚C, lipiec - od 23 do 26˚C, temperatura morza w zimie wynosi 12˚C, a w lecie około 25˚C.
Informacje: www.meteo.hr 
Waluta: 
Oficjalna waluta Chorwacji to kuna 
(1 kuna = 100 lip)
Waluty obce można wymieniać w bankach, kantorach, urzędach pocztowych i większości biur podróży, hoteli i kempingów. 
Karty kredytowe (Eurocard/Mastercard, Visa, American Express i Diners) akceptowane są w prawie wszystkich hotelach, marinach, restauracjach, sklepach i bankomatach.

Woda z kranu jest zdatna do picia na terenie całej Chorwacji.

Na terenie Chorwacji znajduje się 8 parków narodowych :

  • Park Narodowy Wysp Briońskich (National Park Brijuni)
  • Park Narodowy Kornati (National Park Kornati)
  • Park Narodowy Krka (National Park Krka)
  • Park Narodowy Mljet (National Park Mljet)
  • Park Narodowy Paklenica (National Park Paklenica)
  • Park Narodowy Jezior Plitwickich (National Park Plitvička jezera)
  • Park Narodowy Risnjak
  • Park Narodowy Welebitu Północnego (National Park Sjeverni Velebit)
Ze wszystkich 8 parków narodowych aż 7 jest zlokalizowanych nad samym morzem lub w jego pobliżu, zaś ósmy park :
Park Narodowy Jezior Plitwickich – jest oddalony od wybrzeża o niecałe 200 km . Najbardziej znany i najpiękniejszy park narodowy w Chorwacji . Zaliczany do światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Znajduje się w pobliżu arterii komunikacyjnej łączącej Zagrzeb z Dalmacją. Największy fenomen tworzy 16 jezior połączonych ze sobą wodospadami. Występują tu bardzo ciemne lasy bukowe i jodłowe wraz z rzadkimi gatunkami zwierząt (np. niedźwiedź brunatny).
Parki wyspiarskie :
  • Archipelag Wysp Briońskich, znajdujący się przy  południowo-zachodnim wybrzeżu półwyspu  Istrii, tworzą 2 większe i 12 mniejszych wysepek na Morzu Adriatyckim. Na wyspach  już w czasach antycznych wypoczywali najbogatsi i najbardziej znani ludzie Istria. Panuje tu klimat śródziemnomorski. Godne zobaczenia są rezerwaty przyrody i drogocenne, dobrze zachowane "pomniki" kultury antycznej. Na największej wyspie Veli Brijun znajdują się ruiny budowli z czasów rzymskich, bizantyjskich i średniowiecznych, a w mieście Brioni — obiekty wypoczynkowe objęte dostępnym dla turystów parkiem narodowym.
  • Park narodowy to Kornati  jest najbardziej rozwiniętym skupiskiem wysp na całym obszarze śródziemnomorskim, a składa się aż z ponad 150 wysp, wysepek i skał prawdziwy labirynt morza i kamieni, znany dzięki swojemu niezwykłemu ukształtowaniu powierzchni – to raj dla żeglarzy i nurków. Park jest miejscem penetracji dla płetwonurków.Kornaty są najbardziej zagęszczonym archipelagiem na Morzu Śródziemnym. Archipelag podzielony jest na 2 grupy: Kornaty Dolne i Kornaty Górne. 89 ze 152 wysp Kornatów ze względu na wyjątkowe piękno i bogactwo flory i fauny ogłoszono w 1980 roku parkiem narodowym.Zjawiskiem najbardziej zapadającym w pamięć są klify znajdujące się na szeregu wysp należących do Kornatów Dolnych. Od dawnych czasów klify nazywane są koronami i stąd najprawdopodobniej pochodzi nazwa Kornaty. Najwyższe klify znajdują się na wyspie Klobučar (80 m), Mana (65 m) i Rašip Veli (64 m). Podmorskie części tych klifów sięgają aż do 100 m głębokości.
Park Narodowy Mljet, najbardziej zielona adriatycka wyspa i park narodowy, znajduje się na południowy zachód od Dubrownika, jest wyjątkowy ze względu na dwa jeziora, Wielkie i Małe Jezioro oraz unikatowe lasy .O tej wyspie poeta kiedyś powiedział: “Tam gdzie wdzięk natury wszystko stworzył lepiej niż ludzka umiejętność”. Wymieniana jest wśród dziesięciu najładniejszych wysp świata. Jest to chorwacka wyspa z najobfitszą wegetacją śródziemnomorską, zawsze w zieleni i ze szczególnie czystym morzem, spokojnymi, piaskowymi zatoczkami i urozmaiconym światem podwodnym. Porośnięta jest gęstym sosnowym lasem (przewaga sosny alepskiej), który jakby wyrasta z morza. Północno-zachodnia jej część w 1960 roku ogłoszona została parkiem narodowym, w skład którego wchodzą dwa słone jeziora oraz wysepka św. Marii w sercu dużego jeziora (Veliko Jezero), na której wznosi się klasztor  Benedyktynów z XII w.W parku występuje bujna, śródziemnomorska przyroda oraz wartościowe zabytki antyczne. Te dwa słone jeziora tak naprawdę są dwiema głębokimi zatokami, które z powodu swego połączenia z otwartym morzem są nazywane "morzami".
 
Park rzeczny:
  • Park Narodowy Krka , znajdujący się na najpiękniejszej chorwackiej rzece krasowej Krka. Obejmuje swoim terenem dolny bieg rzeki Krka, od miejscowości Trosenj i Necven, aż po jej ujście do Morza Adriatyckiego w okolicy miasta Šibenik. Jego powierzchnia wynosi 109 km².Głębokie wąwozy wrzynają się tu w wapienne skały i razem z licznymi jeziorami i wodospadami tworzą niezapomniane widoki.Główną atrakcję stanowi siedem malowniczych wodospadów: Bilusić buk, Prljen buk, Manojlovac, Rosnjak, Miljacka slap, Roski slap i największy oraz najsłynniejszy z nich – Skradinski buk o łącznej wysokości ponad 45 m.Na wyspie Visovac (położonej w północnej części parku) znajduje się klasztor Franciszkanów. W południowej części parku rozlewa się szeroko Prokljansko jezero. Park ten jest rozległym, w większej części niezmienionym, obszarem o wyjątkowych wartościach przyrodniczych i posiada zachowane lub niedużo zmienione układy ekologiczne. Jego przeznaczenie jest przede wszystkim naukowe, kulturalne, edukacyjne i rekreacyjne. Park zalicza się do parków narodowych od roku 1985 i jest jednym z najmłodszych parków narodowych Chorwacji.
Górzystymi Parkami Narodowymi są:
  • Park Narodowy Welebitu Północnego, Z przyrodniczego punktu widzenia najbardziej cenne i atrakcyjne tereny najwyżej położonych partii pasma górskiego Welebit. Obejmuje swym terytorium rezerwaty: Rożanski kuk i Hajdućki kuk. Znajdują się tu liczne ogrody botaniczne oraz jedna z najgłębszych jaskiń świata – Lukina jama. Park bogaty jest w faunę i florę oraz niezwykłe formacje skalne. Park powstał dopiero w ostatnich latach, toteż infrastruktura turystyczna jest tu słabo rozwinięta (co można uznać zarówno za minus, jak i za plus).Góry są równie nieodłącznym elementem chorwackiego krajobrazu co morze. Łańcuchy górskie ciągną się praktycznie wzdłuż całego wybrzeża, stwarzając nieograniczone możliwości uprawiania turystyki górskiej i wspinaczki.
  • Park Narodowy Paklenica Park ten obejmuje swoim terenem południową część największego łańcucha gór Welebit, który najwyższymi szczytami schodzi do Morza Adriatyckiego. Znajdują się tu dwa wąwozy: Velika Paklenica i Mala Paklenica. Występuje tu różnorodność niezwykłych form krasowych, kilka jaskiń, bogaty świat roślin i zwierząt. Monumentalna spiczasta skała Anica jest wielką atrakcją dla wspinaczy.
  • Park Narodowy Risnjak, Zalesione pasmo górskie znajdujące się na północ od Rijeki, obejmuje swym terenem źródło rzeki Kupa. Z powodu swego położenia – między Alpami a Górami Dynarskimi żyje tu na małej powierzchni bardzo dużo gatunków roślin i zwierząt (niedźwiedzie brunatne, jelenie, kozice, orły, rysie). Piękno otaczającego terenu przyciąga tu miłośników wędrówki po górach.
 Obszary interesujące dla alpinistów, speleologów i botaników.

Źródło http://pl.wikipedia.org/